Ważne informacje dotyczące przechowywania i montażu blach dachowych
Wybór pokrycia i blachy to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcesz dokonać zakupu na dłuższy czas przed montażem musisz pamiętać o prawidłowym składowaniu i przechowywaniu blachy.
1) Blachodachówki mogą być montowane na połaciach dachowych o nachyleniu nie mniejszym niż 14% (8st), a blachy trapezowe obowiązują tabele obciążeń.
2) Rozładunek powinien być zapewniony specjalistycznym sprzętem lub odpowiednią ilością osób (np arkusze 6m – ok. 6 osób). Niedopuszczalne jest przeciąganie arkuszy po sobie lub odginanie krawędzi (spowoduje to nieszczelność dachu).
3) Blachy dachowe powinno się składować w pomieszczeniach przewiewnych, a jeśli towar przeznaczony jest do dłuższego składowania to poszczególne arkusze należy poprzekładać podkładkami aby zapewnić cyrkulację powietrza.
4) Blachodachówki powinny być zamontowane nie później niż 6 miesięcy od daty dostawy pod rygorem utraty gwarancji.
5) Jeśli blachodachówki lub blachy trapezowe montujemy na krokwiach i łatach to odległości pomiędzy łatami muszą być zgodne z przetłoczeniami poprzecznymi na arkuszach blachodachówek, a odległości między łatami pod blachami trapezowymi zgodne z tabelą obciążeń.Wyjątkiem jest pierwsza łata której miejsce montażu zależne jest od odległości od okapu i długości wypustu do systemu orynnowania.
6) Przed rozpoczęciem prac montażowych należy sprawdzić geometrię dachu poprzez pomiar przekątnych a arkusze układać na połaci od lewej strony do prawej.
7) Jeśli montujemy blachy dachowe na budynkach gospodarczych w których hodowane są zwierzęta to należy zapewnić sprawny system wentylacyjny ponieważ parujące z odchodów zwierząt gazy (metan,amoniak) mogą skrócić żywotność tego pokrycia dachowego nawet o połowę.
8) Konserwacja dachu pokrytego blachą dachową polega głównie na usuwaniu liści z połaci dachowej i rynien oraz na usuwaniu pyłów przemysłowych (np. z cementowni lub fabryk).
9) Cięcie blach można wykonywać tylko elektrycznymi nożycami wibracyjnymi, niblerami lub nożycami ręcznymi, zabrania się używania narzędzi tnących „na gorąco” np. szlifierek kątowych.
10) Po zakończeniu wszystkich prac montażowych należy usunąć z połaci wióry stalowe a drobne uszkodzenia powłoki lakierniczej zabezpieczyć farbką zaprawkową.