Jak zapewnić sprawną wentylację dachu?

Ponieważ od dawna wiadomo że jeśli drewniane elementy konstrukcji dachowej są wystawione na opływ powietrza to dłużej zachowują swoją trwałość ale z powietrzem często przedostają się przez połać różne zanieczyszczenia, deszcz i śnieg. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak szczelnie przystosować poddasze do celów mieszkalnych, jednocześnie zachowując wentylację dachu.
1) Dachy „niewentylowane” bez wentylacji połaciowej zabezpieczamy dodatkowo folią membranową którą kładziemy bezpośrednio na ociepleniu.
2) Dachy „wentylowane” to takie które posiadają już wentylowane płaszczyzny między ociepleniem a dodatkowym zabezpieczeniem. (przeważnie stare budownictwo)
3) Na dachach o nachyleniu niższym niż 25 stopni z rozłożoną folią wstępnego krycia bezwzględnie mocować kontrłaty, których wysokość powinna rosnąć wraz ze spadkiem kąta nachylenia dachu.
4) Poprawnie zamontowana folia membranowa odprowadza poza dach wnikającą przez pokrycie wilgoć.
5) Bez względu na rodzaj konstrukcji dachowej należy zastosować wentylację kalenicową lub okapową ponieważ brak tych rozwiązań spowoduje że wydostające się z pomieszczeń ciepłe powietrze sprawi że temperatura pod poddaszem wzrośnie i śnieg zacznie się topić od spodu i zamarzać ponownie na okapie tworząc niebezpieczne nawisy.
6)W śnieżnych regionach stosuje się wentylację pod deską czołową a w pozostałych wystarczają specjalnie wyprofilowane gąsiory.
7)W dachach z poddaszami przewidzianymi do wykorzystywania w celach mieszkalnych bezwzględnie stosować membrany dachowe z zaklejonymi zakładkami.
Warto zadbać o ten aspekt związany z poprawnym montażem dachu ponieważ to jeden z warunków jego długowieczności i bezusterkowego funkcjonowania.