Słowniczek nazewnictwa akcesoriów dachowych i obróbek blacharskich
Podczas rozmowy z naszymi przedstawicielami oraz w szczegółach oferty napotkać możecie na kilka trudnych i mało popularnych pojęć. Zebraliśmy je dla Was w krótkim poradniku.
Ławy kominiarskie – montowane w celu ułatwienia dostępu do komina, najczęściej jak najbliżej wylotu dymnego,dostępne w wym. od 0,6m do 3m i wielu kolorach.
Stopnie kominiarskie – montowane w celu ułatwienia komunikacji między wyłazem dachowym a ławą kominiarską, dostępne w wielu kolorach.
Płotki śniegowe i osłony śniegowe – montowane ok 0,5m od okapu dachu w celu zatrzymania zjeżdżającego śniegu, pełnią funkcję ochronną dla rynien oraz przechodzących pod okapem ludzi.
Kominki wentylacyjne – montowane w celu zabezpieczenia otworów wentylacyjnych zimnych na dachu, występują w różnych kształtach i kolorach, a składają się z kominka właściwego, rury podłączeniowej oraz wielu uszczelek.
Wkręty farmerskie – służą przymocowaniu blachy dachowej do konstrukcji drewnianej, w przypadku konstrukcji metalowej wymagane są śruby do metalu.
Uszczelki – montowane pod kalenicą, pasem nadrynnowym,rynna koszową w celu zabezpieczenia poddasza przed nawiewami śniegu lub zaciekami deszczu.
Folie dachowe – montowane na krokwie pod blachą w celu odprowadzania skraplającej się pod blachą pary wodnej.
Okna dachowe – montowane między krokwiami w celu doświetlenia poddasza, do łazienek poddaszowch wymagana wersja odporna na wilgoć.
Pas nadrynnowy (podrynnowy) – montowany na linii okapu pod hakami rynnowymi.
Wiatrownice górna/dolna – boczne okucie krokwi.
Kalenica baryłkowa/prosta – najczęściej dwumetrowa obróbka wykończeniowa montowana na kalenicy dachu.
Obróbka przyścienna – montowana w celu zamaskowania połączenia pokrycia dachowego z murem lub kominem, pełni też funkcję uszczelniającą.
Rynna koszowa – montowana w miejscu styku jaskółki z połacią dachową, odprowadza wodę na połać lub bezpośrednio do rynny.